17 logo

London, Thursday 27 July, 2017: The Grierson Trust is delighted to announce the shortlist for the 2017 Grierson Awards. Among them eight of the nation’s most-loved presenters including Nadiya Hussain, Sally Phillips, and Adam Pearson, alongside Grayson Perry, a previous winner in 2013 and 2015, who will be hoping to make it a hat-trick win with Grayson Perry: All Man.

Announcing the shortlist, Lorraine Heggessey, Chair of the Grierson Trust says: “The 2017 list features our widest range of broadcasters and platforms ever represented, thanks in part to the new Shorts category which will allow punchy and impactful films, with a running time of under 25 minutes, the recognition they deserve.”

National Geographic, Al Jazeera, theguardian.com, Netflix, Vice, BBC Three and wired.com all feature alongside mainstream cinema and festival releases. Says Lorraine, “It’s reassuring to see these digital platforms funding high quality documentaries that bring fresh perspectives to our screens being represented on the shortlist.”

Of the 103 films on the shortlist across 14 category awards, the BBC has 41 films in the running, Channel 4 follows with 19, Sky has five films, with ITV and Channel 5 having three apiece. Many directors have the honour of being shortlisted in more than one category: Pip Broughton’s Abferfan: The Green Hollow features in Best Single Documentary – Domestic and Best Historical; Dan Edge and Lauren Mucciolo’s Last Days in Solitary in Best Single Documentary – International and Best Current Affairs; and, Raoul Peck’s I Am Not Your Negro in Best Historical and Best Cinema.

Six shortlisted directors also  have their presenters nominated in the  Best Presenter category. They include Sally Phillips and Clare Richards’ A World Without Down’s Syndrome? in Best Single – Domestic; Rich Hall and Chris Cottam’s Rich Hall’s Presidential Grudge Match in Best Single Documentary – International; Grayson Perry with Neil Crombie and Arthur Cary’s Grayson Perry All Man in Best Arts; Tom Holland and Kevin Sim’s Isis: The Origins of Violence in Best Historical; Chris Van Tulleken with Emeka Onono and Jack Rampling’s The Doctor Who Gave Up Drugs in Best Science; and, Nadiya Hussein and Martha Delap’s Chronicles of Nadiya in Best Entertaining. Completing the Best Presenter line-up is Adam Pearson for My Amazing Twin and Stacey Dooley for Stacey Dooley Investigates: Young Sex for Sale in Japan.

Meanwhile, Director Daniel Gordon takes the unique honour of featuring in the same year with two different documentaries: Hillsborough in Best Single Documentary – Domestic and The Fall in Best Single Documentary – International.

Thirty four women directors are represented this year, with 98 male directors shortlisted. Many former Grierson winners have made  the cut. James Newton (Conviction: Murder at the Station), Marc Williamson (Hospital) and James Bluemel (Exodus) are all previous Series winners in 2013, 2014 and 2015 respectively.

Last year’s Constructed Series winner – The Secret Life of Four and Five Year Olds – appears again in 2017 alongside The Trial: Murder in the Family co-directed by Nick Holt who won in 2011 and 2014.  Winner of the 2014 International award, Marcel Mettelsiefen, is shortlisted again for his latest Children in the Frontline: The Escape. And last year’s Trustees’ Award winner, Louis Theroux is back again in the Cinema shortlist for My Scientology Movie with director John Dower.

Lorraine Heggessey sums up this year’s impressive shortlist: “The Griersons recognise the crème de la crème of documentary making with young newcomer directors standing shoulder to shoulder with Grierson-winning alumni. The shortlist contains the agenda-setting documentaries of 2016/17, flanked by some lesser-known gems. Our juries now face a summer of deliberation and I look forward to announcing the final nominations in the autumn.”

These 103 films will now go forward to final nominations and judging ahead of 45th annual  star-studded awards ceremony on 6th November 2017 at The Mermaid, London.

- Ends -

Notes to Editors

The Grierson Trust: The Grierson Trust commemorates the pioneering Scottish documentary maker John Grierson (1898 – 1972), famous for Drifters and Night Mail and the man widely regarded as the father of documentary. Established in 1972, the Grierson Awards annually celebrate documentaries that have made a significant contribution to the form.  The list of past winners – which includes John Battsek, Penny Woolcock, Norma Percy, Molly Dineen, Nick Broomfield, Kim Longinotto, Paul Watson, Angus Macqueen and Pawel Pawlikowski – is testament to the high standard of work which is celebrated through these awards.  They are the ultimate UK prize for documentary film-makers from across the globe.

The full shortlist:

Splice Best Single Documentary – Domestic

Aberfan: The Green Hollow

Pip Broughton for BBC Studios in Wales & Vox Pictures; first shown: BBC Four

The Accused

Rob McCabe for Brinkworth Films; first shown: Channel 5

Hillsborough

Daniel Gordon for Very Much So Productions; first shown: BBC Two

The Murder of Sadie Hartley

Jamie Batten for Raw Cut; first shown: ITV

No Place to Call Home

Luke Sewell for BBC Studios; first shown: BBC Two

One Killer Punch

Tim Wardle for Raw TV; first shown: Channel 4

Rio Ferdinand:  Being Mum and Dad

Matt Smith for Only the Best Productions; first shown: BBC One

A World Without Down’s Syndrome?

Clare Richards for Dragonfly Film & TV Productions; first shown: BBC Two

 

Channel 4 Best Single Documentary – International

Children on the Frontline: The Escape

Marcel Mettelsiefen for ITN Productions; first shown: Channel 4

Europe or Die

Marco Salustro, Aws Al-Jazairy, Milene Larsson, Fabio Basone for VICE News; first shown: VICELAND UK

The Fall

Daniel Gordon for Hillside Productions in association with Passion Pictures; first shown: Picturehouse Cinemas & Sky Atlantic

The Gun Shop

John Douglas for Rogan Productions; first shown: Channel 4

Last Days of Solitary

Dan Edge, Lauren Mucciolo for PBS Frontline and Mongoose Pictures; first shown: BBC Four

Machines

Rahul Jain for Jann Pictures, IV Films & Pallas Films; first shown: General theatrical release

Rich Hall’s Presidential Grudge Match

Chris Cottam for Open Mike Productions; first shown: BBC Four

Unarmed Black Male

James Jones for BBC Current Affairs; first shown: BBC Two

 

The Open University Best Current Affairs Documentary

Battle for Mosul

Joshua Baker for Mongoose Pictures Ltd; first shown: PBS FRONTLINE & theguardian.com

Behind the Zero Line

Frederick Paxton for VICELAND UK; first shown: VICELAND UK

Goodbye Aleppo

Christine Garabedian for BBC Arabic; first shown: BBC Arabic

Last Days of Solitary

Dan Edge, Lauren Mucciolo for PBS Frontline and Mongoose Pictures; first shown: BBC Four

MPs: Behind Closed Doors

Rachel Tracy for Sundog Pictures; first shown: Channel 5

The Secret Life of Prisons

Tom Barrow for Shine TV; first shown: Channel 4

The Spy in the IRA

Nick London for Films of Record; first shown: BBC One

Yemen: Britain’s Unseen War

Patrick Wells for Quicksilver Media; first shown: Channel 4

 

Silverglade Best Arts Documentary

Bricks!

Clare Beavan for BBC; first shown: BBC Four

Francis Bacon: A Brush with Violence

Richard Curson-Smith for IWC Media; first shown: BBC Two

Grayson Perry All Man – Episode 1

Neil Crombie, Arthur Cary for Swan Films; first shown: Channel 4

Imagine:  The Triumphs and Laments of William Kentridge

Adam Low for Lone Star Productions; first shown: BBC One

Joe Cocker: Mad Dog with Soul

John Edginton for Eagle Rock Films & Otmoor Productions; first shown: Sky Arts

Manic Street Preachers: Escape from History

Kieran Evans for CC-Lab; first shown: Sky Arts

Paula Rego: Secrets and Stories

Nick Willing for Kismet Film Company; first shown: BBC Two

The Secret Life of Sue Townsend (Aged 68 3/4)

Jude Ho for BBC Studios; first shown: BBC Two

 

Best Historical Documentary

13th

Ava DuVernay for Forward Movement LLC & Kandoo Films; first shown: Netflix

Aberfan: The Green Hollow

Pip Broughton for BBC Studios in Wales & Vox Pictures; first shown: BBC Four

The Big Picture: The People vs America

Sanjiev Johal for Al Jazeera English; first shown: Al Jazeera

Breaking the Silence: Britain’s Adoption Scandal

Alice Perman for Ronachan Films; first shown: ITV

Destination Unknown

Claire Ferguson for Gigatel; first shown: Sheffield Doc/Fest

I Am Not Your Negro

Raoul Peck for Velvet Film, Inc. (USA), Velvet Film (France), Artémis Productions, & Close Up Films; first shown: General theatrical release

ISIS: The Origins of Violence

Kevin Sim for Blakeway; first shown: Channel 4

Six Wives with Lucy Worsley – Episode 3

Russell England for Wall to Wall Media; first shown: BBC One

 

Best Science Documentary

Attenborough’s Life That Glows

Martin Dohrn, Joe Loncraine for Terra Mater Factual Studios, Ammonite in co-production with CuriostityStream in association with BBC and ABC Australia; first shown: BBC Two

China: Between Clouds and Dreams – A Letter from Russia

Phil Agland for River Films; first shown: Channel 4

The Doctor Who Gave Up Drugs – Episode 1

Dominique Walker, Emeka Onono, Jack Rampling for Raw TV; first shown: BBC One

The Drug Trial: Emergency at the Hospital

Barbie MacLaurin for Raw TV; first shown: BBC Two

Forces of Nature with Brian Cox:  Episode 2, Somewhere in Spacetime

Stephen Cooter for BBC Studios Science; first shown: BBC One

How to Build a Human

Stephen Mizelas for Little Gem Media Ltd; first shown: Channel 4

Man Made Planet:  Earth from Space

Kenny Scott for Arrow Media; first shown: Channel 4

Michael Mosley vs The Superbugs

Peter Gauvain for Renegade Pictures (UK) Ltd; first shown: BBC Four

 

Best Natural History Documentary

Birds of Paradise: The Ultimate Quest – Episode 2

Simon Davies for Tigress Productions; first shown: BBC Two

The Eagle Huntress

Otto Bell for Kissaki Films, Stacey Reiss Productions & Warrior Poets; first shown: General theatrical release

Into the Inferno

Werner Herzog for Spring Films Ltd, Werner Herzog Film GmbH & Matter of Fact Media Inc. in association with Dogwoof Ltd; first shown: Netflix

Monkeys: An Amazing Animal Family – Asia

Clare Dornan, Alex Williamson for Offspring Films; first shown: Sky 1

New Zealand: Earth’s Mythical Islands – Cast Adrift

Mark Flowers, Nick Easton for BBC, NDR Naturfilm & National Geographic Channels; first shown: BBC Two

Planet Earth II – Islands

Elizabeth White for BBC Studios co-produced with BBC America, ZDF, Tencent & France Télèvisions; first shown: BBC One

Spy in the Wild – Love

John Downer for John Downer Productions; first shown: BBC One

Wild Ireland: The Edge of the World – Episode 1

John Murray, Cepa Giblin for Crossing the Line Productions; first shown: BBC Two

 

Nyman Libson Paul Best Entertaining Documentary

999: What’s Your Emergency? – Nobody ever said, “When I grow up I want to answer 999 calls”

James Incledon, Sam Barnes, Chris Rowe for Blast! Films; first shown: Channel 4

Absolutely Fashion: Inside British Vogue – Episode 2

Richard Macer for Lightbox Media; first shown: BBC Two

Boy George’s 1970s: Save Me from Suburbia

Ian Denyer for IWC Media; first shown: BBC Two

Chronicles of Nadiya – Episode 1

Martha Delap for Love Productions; first shown: BBC One

Fake! The Great Masterpiece Challenge:  Urban Landscapes

Simon Arnold; first shown: Sky Arts

First Dates (Series 8, Episode 1)

Richard Mears, Tom Locking for Twenty Twenty; first shown: Channel 4

Get Shirty

Andy Wells for Fox Films & Ten Monkeys; first shown: ITV

Marigold on Tour – Florida

Simon Draper for Two Four; first shown: BBC Two

 

Envy Best Documentary Series

24 Hours in Police Custody

Graeme Macauley, Gemma Brady, Stuart Bernard for The Garden Productions; first shown: Channel 4

American Justice

Arthur Cary, Jonathan Taylor for Minnow Films; first shown: BBC Two

Conviction: Murder at the Station

James Newton for Raw TV; first shown: BBC Two

Exodus

James Bluemel, Jack McInness, Paul Glynn, Robin Barnwell for Keo Films; first shown: BBC Two

Hospital

Production Team for Label1 – ITV Studios; first shown: BBC Two

Kids on The Edge

Peter Beard, Tim Lawton for Century films; first shown: Channel 4

Mr v Mrs: Call the Mediator

Barnaby Peel and Jenny Dames for Wild Pictures; first shown: BBC Two

OJ: Made in America

Ezra Edelman; first shown: BBC Four

Evolutions Best Constructed Documentary Series

First Dates Hotel

David Symmons for Twenty Twenty; first shown: Channel 4

Hunted

Sam Eastall for Shine; first shown: Channel 4

Muslims Like Us

Production Team for Love Productions; first shown: BBC Two

Mutiny

Sophie Todd for Windfall; first shown: Channel 4

Rich House, Poor House

Simon Joslin, Marcus English, Adrian Hylton for Hat Trick Productions; first shown: Channel 5

SAS: Who Dares Wins

Alex Kiehl for Minnow; first shown: Channel 4

Secret Life of Four and Five Year Olds

Jackie Waldock for RDF Television; first shown: Channel 4

The Trial: Murder in the Family

Nick Holt, Kath Mattock for Dragonfly; first shown: Channel 4

 

Bertha DocHouse Best Cinema Documentary

Dancer

Steven Cantor; first shown: General theatrical release

Half Way

Daisy-May Hudson; first shown: General theatrical release

I Am Not Your Negro

Raoul Peck for Velvet Film, Inc. (USA), Velvet Film (France), Artémis Productions, Close Up Films; first shown: General theatrical release

Letters from Baghdad

Sabine Krayenbühl, Zeva Oelbaum for Between the Rivers Productions; first shown: General theatrical release

Life, Animated

Roger Ross Williams; first shown: General theatrical release

My Scientology Movie

John Dower for Red Box Films; first shown: General theatrical release

Notes on Blindness

Peter Middleton, James Spinney for Archer’s Mark, in association with Fee Fie Foe Films & 104 Films, in co-production with Agat Films & Cie; first shown: General theatrical release

Weiner

Josh Kriegman, Elyse Steinberg; first shown: General theatrical release

 

Yaddo Best Documentary Short

Adrift

Cath Le Couteur for Adrift Films; first shown: National Geographic

Fish Story

Charlie Lyne for Loop; first shown: BFI Future Film Festival

Johanna

Ian Derry for Archer’s Mark; first shown: NOWNESS

Let’s Dance: Bowie Down Under

Rubika Shah for Smoking Bear Productions; first shown: Picturehouse Cinemas

The Moderators

Ciarán Cassidy, Adrian Chen; first shown: wired.com

The Refugee Diaries – episode three

Jack Collins for Rogan Productions; first shown: BBC Three

Seventeen

Mollie Mills for Green Door Pictures; first shown: BBC Three

Swan

Lindsay Brown for ammfilm; first shown: Edinburgh International Film Festival

 

ITV Best Student Documentary

Acta Non Verba

Yvann Yagchi for NFTS; first shown: University/College screening

The Adventures of an Aspiring Rock Star

Sam Oldmeadow for NFTS; first shown: University/College screening

Babies & Bellyboards

Giulia Franchi for Falmouth University; first shown: University/College screening

Chomo

Maayan Arad for NFTS; first shown: University/College screening

Homebound

Tom Jeffery for London College of Communication; first shown: University/College screening

Life Time

Adam Drake for Falmouth University; first shown: University/College screening

Pride in Rags

Tom Whitaker for NFTS; first shown: University/College screening

Unspeakable

Kate Stonehill for NFTS; first shown: University/College screening

 

Warner Bros TV Production UK Best Documentary Presenter

ADAM PEARSON for My Amazing Twin

James Newton for BBC Studios Science; first shown: BBC Two

CHRIS VAN TULLEKEN for The Doctor Who Gave Up Drugs

Dominique Walker, Emeka Onono, Jack Rampling for Raw TV; first shown: BBC One

GRAYSON PERRY for Grayson Perry: All Man

Neil Crombie for Swan Films; first shown: Channel 4

NADIYA HUSSAIN for Chronicles of Nadiya

Martha Delap for Love Productions; first shown: BBC One

RICH HALL for Rich Hall’s Presidential Grudge Match

Chris Cottam for Open Mike Productions; first shown: BBC Four

SALLY PHILLIPS for A World Without Down’s Syndrome?

Clare Richards for Dragonfly; first shown: BBC Two

STACEY DOOLEY for Stacey Dooley Investigates: Young Sex for Sale in Japan

Joyce Trozzo for BBC Current Affairs London; first shown: BBC Three

TOM HOLLAND for Isis: The Origins of Violence

Kevin Sim for Blakeway; first shown: Channel 4

 

 

Share This :